• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Группа "РОДНИК"
  • РОБОТА КРЦ «Повернись додому» ІЗ ЗАСУДЖЕНИМИ ЗАЛЕЖНИМИ ВІД НАРКОТИКІВ І АЛКОГОЛЮ в СІЗО м. Кіровограда.

РОБОТА КРЦ «Повернись додому» ІЗ ЗАСУДЖЕНИМИ ЗАЛЕЖНИМИ ВІД НАРКОТИКІВ І АЛКОГОЛЮ в СІЗО м. Кіровограда.

2014-06-11

Особистість засудженого, який мав досвід вживання психоактивних речовин і виявляє ознаки адитивної поведінки, дуже специфічна. Такі засуджені відрізняються від засуджених, що не вживали психоактивні речовини, з цілого ряду соціологічних, психологічних, кримінально-правових, пенітенціарних та інших ознак.

Тому, велика увага засудженим залежним від наркотиків та алкоголю приділяють консультаційно-реабілітаційні служби з якими співпрацює кримінально-виконавча інспекція м. Кіровограда. Одним з них є Консультаційно-реабілітаційний центр «Повернись додому», який прагне сприяти соціальній профілактиці злочинів та психологічної реабілітації засуджених з хімічною залежністю і адаптації їх у нове соціальне середовище. Мета даної співпраці полягає в наданні допомоги засудженим з питань профілактики алкогольної, тютюнової та наркотичної залежності, створення здорового способу життя, соціальна адаптація засуджених, які повернулися з місць позбавлення волі. З засудженими, залежними від наркотиків і алкоголю, представниками КРЦ «Повернись додому» також індивідуально проводиться консультування з питань ВІЛ- інфекцій та вживання наркотиків, поширюються інформаційні матеріали.

/Files/photogallery/895/P1010622.JPG

Робота працівників КРЦ «Повернись додому» із засудженими полягає також і в поглибленому, об'єктивному і всебічному вивченні особистості з метою визначення порушень психіки, поведінки та складання психологічного портрета. Особливості пияцтва і алкоголізму як форм девіантної поведінки полягає в тому, що ці явища зумовлюють пов'язані з ними інші соціальні відхилення: злочинність, правопорушення, соціальний паразитизм, жорстокість, насильство, самогубства. Що вимагає підвищеної уваги з боку представників КРЦ «Повернись додому».

В результаті бесіди з ними виявляються засуджені, що відносяться до "групи ризику", схильні до дезадаптивним і деструктивним формам поведінки, депресивним і невротичним реакціям, з патологією характеру, низькою стресостійкістю, наркозалежністю, що вимагають постійного психологічного супроводу, постановки на профілактичний облік .

При першій зустрічі працівники КРЦ «Повернись додому» із засудженими оцінюються значущі проблеми і можливості корекційного впливу. Така інформація зазвичай базується на спостереженнях і інтуїції.

Важливу роль в отриманні відомостей про реальну поведінку засуджених відіграють методи спостереження та опитування. З їх допомогою можна давати достовірну інформацію для складання психологічного портрету і підбору адекватних заходів корекційного впливу.

Основна тенденція роботи працівників КРЦ «Повернись додому» із засудженими - це поглиблення її практичної спрямованості. Тому все більш значуще місце в роботі займає корекційна робота.

Це вплив на особистість засудженого (ціннісні орієнтації, соціальні уявлення, особистісні якості, психічний стан) з метою її виправлення за допомогою використання психологічних методів і спеціальних програм.

Тому пенітенціарні служби активно співпрацюють з КРЦ «Повернись додому» в їх роботі, спрямованої на надання психологічної допомоги особам, які страждають від наркотичної та алкогольної залежності. У зв'язку з широким розповсюдженням в нашому суспільстві наркоманії та алкоголізму виникає затребуваність в роботі представників КРЦ «Повернись додому» з проведення програм профілактики вживання наркотичних і психоактивних речовин в середовищі засуджених в рамках підготовки їх до звільнення та формування активної позиції в питанні вживання наркотиків та алкоголю.

Враховуючи велику соціальну значимість девіантної поведінки у вигляді зловживання речовинами, які змінюють психічний стан людини, є величезна кількість підходів до вирішення даної проблеми. Їх можна розділити на медико- біологічний і психологічний. Перший виходить з уявлення про те, що основою поведінкових девіацій у вигляді алкогольної та наркотичної залежності є порушення діяльності певних відділів головного мозку. Другий підхід базується на уявленні про сутнісної значущості особистісних деформацій у виникненні, а значить психологічної корекції та терапії алкогольної та наркотичної залежностей.

Зрозуміло, нас як працівників КРЦ «Вернись додому» більше цікавить другий підхід. У рамках корекції та терапії девіантної поведінки виділяється кілька аспектів. Наголос робиться, по-перше, на індивідуальному чи груповому ракурсах; по-друге, на способах - консультативному і коррекційному.

Головним напрямком психологічного впливу представників КРЦ «Повернись додому» при роботі з хворими на алкоголізм є психологічна залежність від алкоголю, потяг до вживання спиртних напоїв. На думку більшості дослідників, психологічна корекція потягу до алкоголю відбувається комплексно і на різних рівнях психічної діяльності.

На когнітивному рівні це подолання анозогнозії. На рівні самосвідомості - вплив на самооцінку самоповагу. На емоційному - комплексне лікування афективних порушень. На рівні поведінки - зміни стилю і способу життя і вплив на середовище пацієнта. На мотиваційному - створення і зміцнення мотивів, альтернативних по відношенню до патологічного потягу до алкоголю.

Тому працівниками КРЦ «Повернись додому» консультативна та корекційна робота із засудженими, спрямована на надання психологічної допомоги та підтримки, зняття стресових станів, вирішення кризових, конфліктних і проблемних ситуацій , на підвищення адаптивних можливостей і стресостійкості.

Всім засудженим гарантується анонімність і конфіденційність , незалежно від їхньої статі, національної чи релігійної приналежності. Що в свою чергу, дозволяє засудженому зробити "крок" у нормальне життя без наркотиків і алкоголю, задуматися і зупинитися, усвідомлюючи, що його доля не байдужа суспільству, і варто скористатися шансом, який надає КРЦ «Повернись додому».

Кiлькiсть переглядiв: 170

Коментарi