• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Группа "РОДНИК"
  • Профілактична робота в навчальних закладах міста Кіровограда та області щодо запобігання вживання алкоголю, наркотиків, куріння серед підлітків та молоді соціальними працівники Кіровоградського регіонального представництва Благодійної організації Консульта

Профілактична робота в навчальних закладах міста Кіровограда та області щодо запобігання вживання алкоголю, наркотиків, куріння серед підлітків та молоді соціальними працівники Кіровоградського регіонального представництва Благодійної організації Консульта

2013-12-08

Соціальні працівники КРЦ «Повернись додому» приділяють велику увагу профілактичній роботі в навчальних закладах інформуючи про шкоду вживання алкоголю, наркотиків, паління серед учнів, підлітків, молоді міста Кіровограда та області.

Проводяться лекції, бесіди, семінари в навчальних закладах міста і області, а саме: п.г.т Компаніївка, с.м.т. Новоукраїнка, с.м.т. Новгородка, м. Гайворон та інші.

Профілактика - це система комплексних громадських, соціально-економічних і медико-біологічних, психолого-педагогічних і психогігієнічних заходів, спрямованих на попередження захворювань та хімічної залежності. Профілактика включає в себе проведення роз'яснювальної роботи про шкоду вживання хімічних, психоактивних речовин, що дозволяють підлітку природним способом реалізувати себе, проведення профілактики на протязі підліткового періоду.

В освітніх установах соціальні працівники КРЦ «Повернись додому» застосовували різні моделі профілактики.

Це освітня модель профілактики - заснована на виховно-педагогічних методах і діяльності фахівців з хімічної залежності, спрямована на формування у дітей, підлітків та молоді знань про соціальні, психологічні наслідки алкоголізму, тютюнопаління, наркоманії з метою формування стійкого альтернативного вибору на користь відмови від їх вживання.

с.м.т Компаніївка Кіровоградскої області.Це інформаційно-лекційна модель спрямована на формування у дітей та молоді знань про негативну дію наркотичних та інших психоактивних речовин на фізичне і психічне здоров'я, а також гігієнічних навичок, що попереджають розвитку найбільш важких медичних наслідків алкоголізму, тютюнопаління, наркоманії - зараження ВІЛ- інфекцією, гепатитом, венеричними хворобами.

Це і психосоціальна модель профілактики - спрямована на формування у дітей, підлітків та молоді особистісних ресурсів, що забезпечують домінування цінностей здорового способу життя, дієвої установки на відмову від прийому хімічних і психоактивних речовин. Також розвиток психологічних навичок, необхідних у вирішенні конфліктних ситуацій і у протистоянні груповому тиску, в тому числі пов'язаному зі зловживанням алкоголем, тютюном, наркотиками.

Профілактична робота соціальних працівників КРЦ «Повернись додому» включає в себе три компоненти:

Освітній компонент в якому соціальні працівники КРЦ «Повернись додому» дають учням і студентам уявлення про дію хімічних речовин, які змінюють стан свідомості, про хворобу і її наслідки, до яких призводить хімічна залежність. Мета такого подання інформації навчити підлітка розуміти і усвідомлювати, що відбувається з людиною при вживанні алкоголю, наркотиків і палінні.

с.м.т. Новоукраїнка Кіровоградскої області. Також, вони допомагають молоді здобути знання про особливості свого психофізичного здоров'я, навчити піклуватися про себе, з метою формування у молодої людини розвиненої концепції самопізнання.

Психологічний - це корекція психологічних особливостей особистості, що створюють залежність до вживання алкоголю, наркотиків та тютюну, створення сприятливого клімату в колективі, психологічна адаптація підлітків з групи ризику. Метою цього компонента є психологічна підтримка підлітка в формуванні адекватної самооцінки і навичок прийняття рішень.

Соціальний компонент являє собою допомогу в соціальній адаптації підлітка до умов навколишнього середовища, навчання навику спілкування, здорового способу життя, з метою формування соціальних навичок, необхідних для здорового способу життя і комфортного існування в навколишній соціальній дійсності.

Соціальні працівники КРЦ «Повернись додому» також використовують основні способи профілактики алкоголізму серед дітей підліткового віку:

- просвітництво батьків і працівників навчальних закладів у формі лекцій, бесід;

- формування моральної особистості учнів і усвідомлення підлітком цінності свого здоров'я;

- ознайомлення підлітків зі спеціальною літературою про шкоду хімічної залежності.

Всі ці способи використовуються соціальними працівниками КРЦ «Повернись додому» для профілактики підліткового алкоголізму, наркоманії та паління.

Основні завдання які ставлять перед собою соціальні працівники КРЦ «Повернись додому» при профілактиці хімічних залежностей в підлітковому віці є:

- оволодіння підлітками достовірною інформацією про вплив шкідливих звичок (алкоголю, наркотиків і тютюну) на організм людини;

- уміння протистояти тиску однолітків;

- уміння чітко формулювати аргументи проти шкідливих звичок.

Основний акцент роботи соціальних працівників КРЦ «Повернись додому» з профілактики алкоголізму, наркоманії та тютюнопаління серед підлітків здійснюється за такими напрямами:

Профілактика причин і наслідків алкоголізму за допомогою лекцій і групових дискусій на теми алкоголізму, наркоманії, тютюнопаління, проведення рольових ігор, які допомагають протистояти умовлянням прийняти алкоголь чи наркотики, запалити, навичкам спілкування в колективі.

Лекції які проводили співробітники КРЦ «Повернись додому» носили наступну тематику: - Шкода паління, алкоголю, наркотиків для школярів 1-11 класів.

- Про шкоду алкоголю (шкільний табір) для школярів 14-15 років.

- Про шкоду паління (шкільний табір) для школярів 14-15 років.

- Шкода слабоалкогольних напоїв та енергетиків для підлітків 13-17 років, схильних до девіантної поведінки.

- Профілактика наркозалежності для підлітків 13-17 років схильних до асоціальної поведінки.

- «Пасивне паління: міф чи дійсність» для батьків майбутніх першокласників.

- «Роль і місце пасивного паління в формуванні агресивної поведінки дітей».

с.м.т. Гайворон Кіровоградскої області. 1с.м.т. Гайворон Кіровоградскої області. 2

Основні соціальні вміння, які формували соціальні працівники КРЦ «Повернись додому» у учнів, це: вміння чітко формулювати аргументи проти алкоголю, наркотиків та тютюну, вміння протистояти тиску однолітків. Форми роботи, які застосовували соціальні працівники в досягненні цих соціальних вмінь - це диспут, ділова гра, бесіда.

Інформування завжди спрямоване на формування у підлітка твердих переконань проти хімічних залежностей.

При антиалкогольному, антинаркотичному та антитютюновому інформуванні соціальними працівниками КРЦ «Повернись додому» звертається увага не тільки на шкоду вживання алкоголю, наркотиків і тютюну на здоров'я підлітка, а і на шкоду його в соціальному плані - взаємовідносини його з навколишнім світом.

 с.м.т. Новгородка Кіровоградскої області.Також широко впроваджується соціальними працівниками КРЦ «Повернись додому» антиалкогольне, антинаркотичне та антитютюнове просвітництво педагогічного колективу навчального закладу. На основі знайомства з освітньою програмою закладу соціальні працівники КРЦ «Повернись додому» пропонували включити елементи антиалкогольного, антинаркотичного та анти тютюнового виховання в усі предмети шкільного циклу.

У своїй профілактичній роботі з підлітками соціальні працівники КРЦ «Повернись додому» використовують різні форми.

Це анкетування, яке широко використовується психологією та іншими науками форма. Найчастіше вона застосовується, коли треба отримати велике число потрібних відомостей. Одна з найпоширеніших форм вивчення учнів - бесіда. Бесідою як формою вивчення учнів і індивідуального впливу на них, мається на увазі спеціально підготовлений, а іноді і випадкова, але доцільно побудована розмова між соціальним працівником і підлітком. Також у профілактичній роботі з підлітками у соціальних працівників КРЦ «Повернись додому» є й безліч інших форм - це семінари, конференції, акції, тренінги. Суть цих інформаційних заходів полягає у підвищенні інформаційної грамотності з питань: причин і ознак алкоголізму, наркоманії та тютюнопаління, подання інформації про місця, куди можна звернутися за допомогою, як вести себе батькам, якщо дитина алкоголік, наркоман або палить і як не стати такими.

Важливими тут є два моменти: не залякати підлітка і його батьків і не пробудити цікавість до алкоголю, наркотиків і паління.

Отже, проведення профілактики про шкоду хімічних залежностей в навчальних закладах міста та області соціальними працівниками КРЦ «Повернись додому» включає в себе роботу з профілактики алкоголізму, наркоманії та паління серед підлітків. Це комплексний підхід, що включає індивідуальне вивчення підлітків, їх соціальне оточення, вивчення сімей. Основними напрямками роботи в навчальних закладах для соціальних працівників КРЦ «Повернись додому», є профілактика причин і наслідків хімічних залежностей, антиалкогольне, антинаркотичне та антитютюнове виховання і просвітництво не лише підлітків, а й батьків, і педагогів школи. Форми і методи, які застосовуються соціальними працівниками в профілактичній роботі - це анкети, опитування, бесіди, лекції, тренінги, ігри. І, звичайно, взаємодія з психологами, соціальними педагогами, медичними працівниками, правоохоронними органами, що робить цю роботу набагато ефективнішою. В подальшому соціальні працівники КРЦ «Повернись додому» планують проводити і вдосконалювати цей напрямок роботи щоб охопити найбільшу кількість підлітків та молоді в навчальних закладах міста Кіровограда та області.

Кiлькiсть переглядiв: 579

Коментарi